1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

SEO

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha basit bir şekilde taramasına olanak elde eden teknik düzenlemelerdir. İngilizce yani SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bundan dolayı web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki enerjisinin artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya adım atmıştır.

SEO İşlemleri

Web sitesine yapılacak işlemler, SEO mühendisleri yada SEO uzmanları tarafınca iki yönlü olarak değerlendirilir.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Site içi düzenlemeler arama motorlarının siteyi tertipli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına destek sunar. Arama motorları herhangi bir siteyi içinde ne olduğu ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Esasen arama motorlarının en büyük amacı da kullananların istediği neticeları onlara sunmak. W3C Geçerlemesi, robots.Txt, uygun başlığın kullanılması, özgün içerik, site hızı gibi metotlar site içi SEO işlemlerine örnek olarak gösterilebilir.

Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına haiz olmasıdır. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdırlar. Bunun sebebi backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda internet sayfasına gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından hakikaten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafınca hakkaten küçümsenilmeyen web sitesi yapmak ve bu internet sayfasında ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanoğluın sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

Backlinkler haricinde arama motorları kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak web dünyasındaki bir çok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırırlar. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinirliliği gibi bir çok etkili de arama motorlarının dikkat etmiş olduğu alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

Black Hat SEO

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle ederek bir sitenin ilgili veya hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerde bazıları;

 •         Anahtar Kelime Yığınları,
 •         Çıkış Sayfaları,
 •         Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,
 •         İkiz Sayfalar,
 •         minik makaleler,
 •         Görünmez Yazılar

Olarak Sıralanabilir. Black Hat SEO teknikleri onaylanmayan yollar olduğu için Alan adının tamamen yada kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

SEO Tarihçe

Bu kavram İlk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafınca ortaya atılmıştır. 2006 yılında yazdığı makalesinde[1] Rohit, sosyal medya optimizasyonundan bahsetti ve 5 maddelik bir liste yayınladı. Bu yazı dijital pazarlamacılar tarafınca fazlasıyla tartışıldı ve dikkat çekti. Daha sonra çeşitli kişilerce bu liste genişletilerek 16 maddelik bir liste oluştu. İlk makalesinin yayınında 4 yıl sonra Rohit, yayınladığı 5 maddelik listeyi revize ederek değiştirdi. Sağ tarafta Rohit’in 5 maddelik listesi bulunmaktadır :

sıralama görselinde geçen kelime anlamı,

Mashup : Bir yahut daha fazla kaynaktan API ve benzeri servisler tarafından ham dataları alarak, dataları yeni bir forma dönüştürerek hizmet veren web siteleridir. Örneğin, merkez bankası sitesinden döviz kurlarının XML formatında alınarak yeni bir tasarım içinde sunularak oluşturulan web sitesi bir mashuptır.

SEO Metotlar

Optimizasyon sürecine ilişkin aşamaların bazıları şunlar olabilir:

 •         Statik IP
 •         W3C geçerlemesi
 •         LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması
 •         Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi (Title)
 •         robots.Txt dosyasının kullanımı
 •         Meta etiketlerin kullanımı
 •         İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopyalanmamış olması)
 •         Site-içi dolaşımının düzenlenmesi
 •         Sitenin içeriği ile alakalı başka sitelerden bağlantı toplanması
 •         Sitenin seçilen anahtar kelimelerinin site içeriğindeki yoğunluğunun belirlenmesi
 •         Arama motororu örümceklerinin siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmak
 •         İlgili anahtar kelimeleri kalın yada italik benzer biçimde özellikler kullanarak önplana çıkarmak
 •         Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı sitelerin oluşturulması
 •         Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında tutulması
 •         resim alt etiketlerinin içerik ile uyumlu hale getirilmesi
 •         Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların gözden geçirilmesi
 •         Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi
 •         Sitedeki tüm metinlerin site geneli ile uyumlu olması
 •         404 sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi

 

SEO Alan adı seçimi

Arama motoru optimizasyonu çalışmanızda domaininiz oldukca büyük tesiri vardır. Bu faktörler:

 •         Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması
 •         Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi
 •         Alan adının üçten fazla ayıraç(-) içermemesi gerekir. Bu tip durumları Google ve benzeri arama motorları, siteyi zararlı olarak işaretleyebilirler.

SEO Terimler

SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
Onpage: Sitenin ilk sayfası üzerinde yapılan anahtar kelime odaklı iyileştirmeler için kullanılır.
Pagerank (PR): Google’ın sayfalara verdiği sayısal kıymet. / Yeşil çubuktaki sayı.
Pagerank Güncellemesi: Google’ın sayfa değerlerini ortalama 3 ayda bir yenilemesi / Yeşil çubuktaki sayının belirli aralıklarla güncellenmesi.
Backlink: Başka sitelerden, size verilen bağlantı, köprü, bağlantı. / Pagerank’ın temel taşı.
Trustrank: Sitenin arama motorları üzerindeki güvenilirliğine verilen puan.
SEO'da Outlink: Sizin başka sayfalara verdiğiniz bağlantı, köprü, bağlantı.
Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi / linkleme.
Google Dance: Google mühendislerinin yaptığı algoritmalar üzerindeki güncellemelerden dolayı sıralamalarda meydana gelen dalgalanmalara denir.
SEO'da Metatag: Web sayfasını google’a tanıtırken kullanılan kodlar.
SEO'da Sandbox: Google, optimizasyon uygulamalarında illegal yolları seçenleri cezalandırır. Bu sandbox’tur.
SEO'da Filtre: Google'ın sandbox veya ban cezalarından önce verdiği minik sıralama kayıplarının oluştuğu ceza türüne filtre denir.
SEO'da SEF: Açılımı search engine friendly şeklindedir. Sayfa linkini anahtar kelimelerden oluşturmayı fakatçlar.
Google Panda: Google, bu uygulaması ile web sitelerini belirli kriterlere bakılırsa sınıflandırır. Bu sınıflandırma neticesinde çıkan neticelara gore de sitelere arama sonuçlarında yer verir.
Search Engine Hidden: Bu terim gizli arama motoru optimizasyon manasına geliyor.
Adsense: Google’ın webmaster’lara sunduğu bir reklam sistemidir. Sayfa içeriğine bakılırsa reklam konulur, tıklanma oranı arttığı için tercih edilir.
Adwords: Google Adsense’in reklam verenlere yönelik bölümüdür. Ücret karşılığı reklamınızı adsense kullanıcısı sitelerinde yayımlatabilirsiniz.
Spam: Arama sonuçlarında yükselme elde etmek için içeriklerin ve anahtar kelimelerin yüksek sayıda yinelenmesidir.
Bağlantı Tarlası: link değişimlerinin abartılması sonucu yüzlerce linkin yer aldığı sayfa / site.
SEO'da Fake PR: Pagerank değerinin feyk olması. Örneğin gerçek pagerank kıymeti 2 olan bir sitenin, pagerank kıymeti 6 olan sitenin pagerank değerini kendine kopyalaması.
SMO: sosyal Medya Optimizasyonu
SEO'da Referans link: Başkalarının sizin linklerinizi öteki kaynaklarda referans olarak göstermesidir.
SEO'da Orantılı Backlink: Siteye oluşturulan bağlantıların, orantılı bir halde alt sayfalara da oluşturulmasına denir.

Kaynaklar

 

SEO husunda Doğrular ve Yanlışlar

Dünyanın en değerli markası,dünyanın sırtına binerek 109,5 milyar dolarlık bir değere dönüşmüş.Ve bu değeri korumak için dünyanın en zeki mühendislerini bünyesine katmış.. Böylesine bir değeri bir kaç düzine webmaster veya SEO uzmanı (? ) çözdüğünü söylüyorsa fena halde yanılıyor. Çözdüğünüz anda google arama sonuçlarını yönlendirdiğinizi iddia ediyorsunuzdur. ? Piyasada sitesi ile ismi ile yer edinmiş insanlar geçmişin avantajlarını kullananlardır.Klasik baclink işleyişini "SEO uzmanlığı" olarak sunmuş yeni doğan bir sektörden ciddi kazançlar sağlamış ve bir çok kişiyide mağdur etmiş tayfadır. Ufak sırlarını satmak için sayısız sözde kurallar,prensipler oluşturmuşlar,iyi pazarlamacılarla mevcut sektörü devasa ve içinden çıkılmaz bir sirk alanına çevirmişlerdir. Böylece herkesin yapamayacağı bir iş dalı doğmuştur.. Mevzuyu fazla uzatmadan SEO açısından sizlere fayda sağlayacak deneyimlerimi ve olası tavsiylerimi paylaşmak istiyorum. 1. Google'nin paralel arama motorları bulunmaktadır. Her biri farklı bir kriteri baz alarak baclink değerine veya oluşturduğu özgün içeriğe göre vb.. sonuçlar oluşturur. Bu sonuçların karmasından elde ettiği veriyi bizlere sunar. Ancak zaman yolculuğu yaptırarak SEO uzmanlarını yorar ve site sahiplerinin kafasını karıştırır. 4 veya 6 ay önceki özgün içerik oluşturan sitenizi bugün ekrana yansıtır. Veya 3 Ay önceki doğru baclink çalışması yapmış sitenizi şimdide gösterir. Böylece dalgalanmada sitenizin neden düştüğünü anlayamazsınız. 2.Google işe başlarken bir virüs gibi (olarak) başlamıştı. Tarayıcılarımız istediği siteyi bulamayınca google.com'a çıkıyordu. Yani hile ile kurulmuş bir yapıdan asla adelet beklemeyin. Adalet yoksa alın teride yoktur. 3.Google için site yapmak çok büyük bir hatadır. Özellikle "Kartvizit" site yapıp da SEO uzmanı arayanların aklına şaşmak gerek. 4. Sitenizde ki içerikler değerli olmalı,akılda kalmalı ve içeriği okuyan-gören tavsiye edilebilir bulmalıdır. Hangi sektörden olursa olsun eğlenceli olmalıdır.İlginç akılda kalıcı tuhaf bilgilere usülünce yer verebilirsiniz. 5.Sert duruşlu,aşırı kurumsal siteler Adwors dışında var olamazlar. 6. Web sitenizde hangi sektörden olursa olsun,ziyaretçinin kendini ifade edeceği,gerekiyorsa tartışabileceği ve mesajlarının asla silinmeyeceği bir foruma yer vermelisiniz. 7.Web siteniz anlaşılır,net,şeffaf olmalıdır. 8.Ziyaretçi web sitenizden "tüccar" kokusu almamalıdır. Tek derdi para kazanmak gibi gösteren tuhaf ticaret kokan menüleri,içerikleri olan bir site google sonuçlarında görünse bile geleceği yoktur. 9.Google ilk üçe çıkmayı beklemek kadar saçma bir site ideali olamaz. Size bunu sunanlar,sizi damızlık inek gibi sağmayı ummaktadırlar. Tıpkı google'nin adwors teklifi gibidir. 10.Geleceğinizi düşünüyorsanız sitenize google.com.tr veya herhangi bir arama motoruna ihtiyaç duymayan idealler oluşturmalısınız. Bunlar ipucudur. Sizler geliştirebilirsiniz. Diğer SEO kriterlerinin ekseriyeti zaman kaybıdır. Zira yıllardır nice kelimelerde nice siteleri ilk sayfada bulundurdum. Ekseriyeti duman oldu. O kadar emek,zahmet uçtu gitti. Keşke yukarı saydığım gibi google'ye değil yaptığımız sitelere oynasaydık.. Bu işe yeni başlayacak gençlere DEĞERLENDİRMELERİ açısından (40 yaşına yaklaşmış BENDEN) tavsiyelerdir. FEVT (Adem K.)

Google: Makale Linkleri Konusunda Uyardı

Katkıda bulunanların yayınları, misafir yayınları, iş ortağı yayınları, sponsorlu yayınlar veya tanıtım yazıları olarak adlandırılan makalelerin, son dönemde artan bir şekilde spam içerikli bağlantılar (link) içerdiğini gördük. Bu makaleler genellikle bir web sitesi tarafından veya bir web sitesi adına yazılıp farklı bir web sitesinde yayınlanmaktadır.

 

Google, kullanıcıları bilgilendirdiği, başka bir sitenin kitlesini eğittiği veya amacınıza ya da şirketinize farkındalık sağladığı durumlarda bu makale türlerine karşı olumsuz yaklaşımda bulunmaz. Ancak, yazarın sitesine geri dönen geniş ölçekte bağlantılar (backlink) oluşturmanın öncelikli amaç olduğu durumlar Google'ın bağlantı düzenleri ilgili kurallarını ihlal etmektedir. Uç noktada kullanıldığında, bir makalenin bu kuralları ihlal ettiğini gösterebilen faktörleri aşağıda bulabilirsiniz:

 

       Makalelerinizi sitenize ilişkin anahtar kelime açısından zengin bağlantılarla doldurma

       Makalelerin birçok farklı sitede yayınlanmasını sağlama; alternatif olarak, çok sayıda makalenin az sayıda büyük, farklı sitelerde yer alması

       Yazdıkları konular hakkında bilgi sahibi olmayan makale yazarlarını kullanma veya çalıştırma

       Bu makalelerde aynı veya benzer içeriği kullanma; alternatif olarak, kendi sitenizde bulunan makalelerin tam içeriğini kopyalama (bu durumda rel=”nofollow” etiketinin yanı sıra rel=”canonical” etiketinin de kullanılması önerilir)

 

Google, bir web sitesinin spam içerikli bağlantıların bulunduğu makaleler yayınladığını tespit ettiğinde, Google'ın sitenin kalitesiyle ilgili algısı değişebilir ve bu durum, sitenin sıralamasını olumsuz etkileyebilir. Bu tür makaleleri kabul eden ve yayınlayan siteler, bunları dikkatli bir şekilde araştırmalı ve şuna benzer sorular sormalıdır: Bu kişiyi tanıyor muyum? Bu kişinin mesajı sitemdeki kitle için uygun mu? Makale yararlı içeriğe sahip mi? Makalede şüpheli amaçlı bağlantılar varsa yazar bunlarda rel=”nofollow” etiketini kullanmış mı?

 

Bağlantı için makale oluşturmak genel olarak web açısından kötü bir davranış olduğundan, Google bunu yapan web sitelerine yönelik olarak bazı işlemler gerçekleştirir. Bağlantı oluşturmak öncelikli amaç haline geldiğinde, makalelerin kalitesi düşebilir ve kullanıcılar için kötü bir deneyim ortaya çıkabilir. Ayrıca, web yöneticileri agresif veya sürekli tekrarlayan "Makalemi yayınla!" istekleri almayı genellikle tercih etmez ve bu tür durumların, spam bildirme formumuz aracılığıyla bize bildirilmesini öneririz. Son olarak, bağlantı bir öneri biçimiyse ve kendi sitenizle ilgili en çok öneriyi yine kendiniz oluşturuyorsanız, sitenizle ilgili en iyi izlenimi oluşturmak için bunun iyi bir yöntem olduğu söylenebilir mi? Bağlantı oluşturmayla ilgili en iyi tavsiyemiz sitenizin içeriğini iyileştirmeye odaklanmanızdır. Bunu yaptığınızda bağlantılar da dahil olmak üzere her şey kendiliğinden gelecektir.

 

Google Webspam Ekibi

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2017/05/a-reminder-about-links-in-large-scale.html

Yeniden Gözden Geçirme Talebi

 Başarılı bir gözden geçirme talebi bir cezayı kaldırtabilir. Ücretsiz kontrol listesini indirebilirsiniz.

İÇERİK

Yinelenen İçerikleri Düzenleyin
İçerik kopyalamak, kendi içeriğinizi dahi kopyalamış olsanız sitenizin cezalandırılmasına ve arama motorlarından liste dışı kalmasına sebep olan en yaygın SEO kuralıdır. Ama bunun basit bir çözümü var. Yine bu işlem için de internette bulabileceğiniz test araçlarını kullanarak öncelikle sitenizde tekrar eden, birbirinin aynısı olan içerik olup olmadığını tespit etmelisiniz.
Yineleme hataları genellikle birkaç farklı gurupta olabilir.

Örneğin başlık ve meta etiketi yinelemeleri varsa bunları sayfalara farklı başlıklar ya da farklı meta etiketleri meta açıklamaları girerek giderme imkanınız vardır. Ancak aynı sayfadan birden çok bulunuyorsa, sayfa içeriği yinelenmesi varsa daha farklı metotlar denemeniz gerekir. Bir sayfa yineleniyorsa o sayfaların kopya içerik olarak değerlendirmesinin önüne geçmek için yapmanız gereken link html kodları arasına rel = canonical değerlerini girebilirsiniz. Bu sayede nofollow değeri yaratmış olursunuz ve kopya içerik tehlikesinden kurtulursunuz. Diğer açıdan bir sayfasının birden çk kopyasının web sitenizde yayında olması ve bu sayfaların arama motorları tarafından takibe açık olmasının hiçbir faydası da bulunmuyor. Ayrıca birden çok yineleme var ise bu durumda 301 yönlendirmesine başvurarak sorunu çözebilirsiniz.

Site Haritasına Özen Gösterin
Bir site haritasının siteniz için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Site haritanız, arama motorlarına sitenizin yapısını ve tüm önemli sayfalarınızın indexlenmesini (follow), derecelendirilmesini (rank) söyler. Temiz ve sık güncellenen bir site haritasının çok belirgin olmayan ancak oldukça önemli faydaları vardır. Sık güncellenen site haritaları sayesinde yeni içeriklerinizi ara motorları daha hızlı indexler ve görünürlüğünüz artar. ayrıca en önemli kısmı, eğer içeriğiniz kopyalanır başka bir yerde kullanılırsa ara motorları içeriğin size ait olduğunu bilecek ve diğerlerini kopya/çalıntı içerik olarak görecektir. Yani içeriğiniz yayınlandığında site haritanız hemen güncellenmez ve yazı indexlenmesi gecikirse sizin yazınızı sizden daha hızlı indexleyen başka bir site arama motorlarının gözünde yazının asıl sahibi olarak algılanacaktır.

Eğer büyük ve sürekli yeni içeriklerin eklendiği bir site ise site haritasını otomatik güncelleyen eklentiler kullanmanız en doğrusu olacaktır. Eğer sağlıklı çalışan bir site map eklentisi ile site haritanızın otomatik güncellenmesini sağlarsanız bu sayede bütün içerikleriniz yeni eklendiğinde anlık olarak arama motorları tarafından indexlenecektir.

Site haritanızı oluşturduktan ve gerekli site haritası güncelleme tekniğinize karar verdikten sonra bir hata denetiminden geçirmeniz faydalıdır. Bunun için Google Webmaster Tools ve Google Search Console kullanabilirsiniz. Google Webmaster Tools hesabınıza girerek menüden “Site Haritaları”nı seçin. Site haritaları sayfasının sağ üst köşesinde EKLE/TEST ET butonunu görebilirsiniz. Buraya site haritanızın linkini yazarak site haritanızı test edip varsa hataları ve hata sayfalarını tespit edebilirsiniz.

Benzer şekilde sitenizi ve sitenizin site haritasını Bing ve Yandex’in sunduğu benzer hizmetlerden yararlanarak test edebilir ve hatasız bir şekilde bu arama motorlarına da yükleyebilirsiniz.

 

Disavow Tool(Tanımama Aracı)

 Disavow Tool’un kullanımı nagatif SEO mağduru sitelere algoritmik ya da bireysel cezaların kaldırılmasını sağlayabilir.

PageRank, Google için bir sayfanın diğer sayfalardan gelen bağlantılara göre belirlenen önem derecesidir. (PageRank önemli bir sinyaldir, ancak alaka düzeyini belirlemek için kullandığımız 200'den fazla sinyalden sadece biridir.) Genel olarak, bir siteden yapılan bağlantı, sitenizin kalitesiyle ilgili atılmış bir oy olarak görülür.

Google, üçüncü taraf sitelerindeki işlemlerin bir web sitesini olumsuz yönde etkilememesini sağlamak için çok yoğun çaba harcamaktadır. Bazı durumlarda, gelen bağlantılar Google’ın bir sayfa veya siteyle ilgili görüşünü etkileyebilir. Örneğin, kiraladığınız bir arama motoru optimize edicisi (SEO) veya siz, ücretli bağlantılar ya da kalite yönergelerimizi ihlal eden diğer bağlantı planlarından yararlanarak sitenize giden kötü bağlantılar oluşturmuş olabilirsiniz. İlk ve en önemli nokta olarak, sitenize yönelik spam içeren veya düşük kaliteli bağlantıları web'den olabildiğince kaldırmanızı öneririz.

Spam içeren veya düşük kaliteli bağlantıları Web'den kaldırmak için elinizden geleni yaptıysanız ancak bir noktadan sonra artık bağlantıları kaldırma konusunda daha fazla ilerleyemiyorsanız, geri kalan bağlantıları reddedebilirsiniz. Başka bir deyişle Google'dan, sitenizi değerlendirirken belirli bağlantıları dikkate almamasını isteyebilirsiniz.

 

Google Dance

Google Dance geçici olarak sıralama sonuçlarını dalgalandırabilir. Bir Google Patent’ine göre bu bir sitenin algoritmayı aldatmaya çalışıp çalışmadığını anlamalarının bir yolu olabilir.

Google Dance" yani Google dans arama motoru Google indeksinin düzenli olarak güncellenmesi anlamına gelir. Google'da diğer arama motorları gibi web tarayıcılarının yardımıyla indeksliyor. Yük dağılımına bağlı olarak birkaç veri merkezi vardır ve her biri kendi veri tabanı indeksine sahiptir. Her bir veri merkezi kendi veritaban indeksinin güncellemelerini belli zaman aralıklarında yapar bu dört güne kadar bir zaman farkı ile gerçekleşebilir ve daha sonra yeni bir sonuca yol açabilir. Bir Google dans`indan sonra sıralamalar çoğunukla değiştirilir ve yeni listelenir

 
TOP