1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

SEO

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha basit bir şekilde taramasına olanak elde eden teknik düzenlemelerdir. İngilizce yani SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bundan dolayı web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki enerjisinin artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya adım atmıştır.

SEO İşlemleri

Web sitesine yapılacak işlemler, SEO mühendisleri yada SEO uzmanları tarafınca iki yönlü olarak değerlendirilir.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Site içi düzenlemeler arama motorlarının siteyi tertipli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına destek sunar. Arama motorları herhangi bir siteyi içinde ne olduğu ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Esasen arama motorlarının en büyük amacı da kullananların istediği neticeları onlara sunmak. W3C Geçerlemesi, robots.Txt, uygun başlığın kullanılması, özgün içerik, site hızı gibi metotlar site içi SEO işlemlerine örnek olarak gösterilebilir.

Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına haiz olmasıdır. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdırlar. Bunun sebebi backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda internet sayfasına gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından hakikaten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafınca hakkaten küçümsenilmeyen web sitesi yapmak ve bu internet sayfasında ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanoğluın sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

Backlinkler haricinde arama motorları kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak web dünyasındaki bir çok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırırlar. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinirliliği gibi bir çok etkili de arama motorlarının dikkat etmiş olduğu alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

Black Hat SEO

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle ederek bir sitenin ilgili veya hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerde bazıları;

 •         Anahtar Kelime Yığınları,
 •         Çıkış Sayfaları,
 •         Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,
 •         İkiz Sayfalar,
 •         minik makaleler,
 •         Görünmez Yazılar

Olarak Sıralanabilir. Black Hat SEO teknikleri onaylanmayan yollar olduğu için Alan adının tamamen yada kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

SEO Tarihçe

Bu kavram İlk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafınca ortaya atılmıştır. 2006 yılında yazdığı makalesinde[1] Rohit, sosyal medya optimizasyonundan bahsetti ve 5 maddelik bir liste yayınladı. Bu yazı dijital pazarlamacılar tarafınca fazlasıyla tartışıldı ve dikkat çekti. Daha sonra çeşitli kişilerce bu liste genişletilerek 16 maddelik bir liste oluştu. İlk makalesinin yayınında 4 yıl sonra Rohit, yayınladığı 5 maddelik listeyi revize ederek değiştirdi. Sağ tarafta Rohit’in 5 maddelik listesi bulunmaktadır :

sıralama görselinde geçen kelime anlamı,

Mashup : Bir yahut daha fazla kaynaktan API ve benzeri servisler tarafından ham dataları alarak, dataları yeni bir forma dönüştürerek hizmet veren web siteleridir. Örneğin, merkez bankası sitesinden döviz kurlarının XML formatında alınarak yeni bir tasarım içinde sunularak oluşturulan web sitesi bir mashuptır.

SEO Metotlar

Optimizasyon sürecine ilişkin aşamaların bazıları şunlar olabilir:

 •         Statik IP
 •         W3C geçerlemesi
 •         LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması
 •         Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi (Title)
 •         robots.Txt dosyasının kullanımı
 •         Meta etiketlerin kullanımı
 •         İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopyalanmamış olması)
 •         Site-içi dolaşımının düzenlenmesi
 •         Sitenin içeriği ile alakalı başka sitelerden bağlantı toplanması
 •         Sitenin seçilen anahtar kelimelerinin site içeriğindeki yoğunluğunun belirlenmesi
 •         Arama motororu örümceklerinin siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmak
 •         İlgili anahtar kelimeleri kalın yada italik benzer biçimde özellikler kullanarak önplana çıkarmak
 •         Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı sitelerin oluşturulması
 •         Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında tutulması
 •         resim alt etiketlerinin içerik ile uyumlu hale getirilmesi
 •         Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların gözden geçirilmesi
 •         Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi
 •         Sitedeki tüm metinlerin site geneli ile uyumlu olması
 •         404 sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi

 

SEO Alan adı seçimi

Arama motoru optimizasyonu çalışmanızda domaininiz oldukca büyük tesiri vardır. Bu faktörler:

 •         Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması
 •         Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi
 •         Alan adının üçten fazla ayıraç(-) içermemesi gerekir. Bu tip durumları Google ve benzeri arama motorları, siteyi zararlı olarak işaretleyebilirler.

SEO Terimler

SEO: Arama Motoru Optimizasyonu
Onpage: Sitenin ilk sayfası üzerinde yapılan anahtar kelime odaklı iyileştirmeler için kullanılır.
Pagerank (PR): Google’ın sayfalara verdiği sayısal kıymet. / Yeşil çubuktaki sayı.
Pagerank Güncellemesi: Google’ın sayfa değerlerini ortalama 3 ayda bir yenilemesi / Yeşil çubuktaki sayının belirli aralıklarla güncellenmesi.
Backlink: Başka sitelerden, size verilen bağlantı, köprü, bağlantı. / Pagerank’ın temel taşı.
Trustrank: Sitenin arama motorları üzerindeki güvenilirliğine verilen puan.
SEO'da Outlink: Sizin başka sayfalara verdiğiniz bağlantı, köprü, bağlantı.
Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi / linkleme.
Google Dance: Google mühendislerinin yaptığı algoritmalar üzerindeki güncellemelerden dolayı sıralamalarda meydana gelen dalgalanmalara denir.
SEO'da Metatag: Web sayfasını google’a tanıtırken kullanılan kodlar.
SEO'da Sandbox: Google, optimizasyon uygulamalarında illegal yolları seçenleri cezalandırır. Bu sandbox’tur.
SEO'da Filtre: Google'ın sandbox veya ban cezalarından önce verdiği minik sıralama kayıplarının oluştuğu ceza türüne filtre denir.
SEO'da SEF: Açılımı search engine friendly şeklindedir. Sayfa linkini anahtar kelimelerden oluşturmayı fakatçlar.
Google Panda: Google, bu uygulaması ile web sitelerini belirli kriterlere bakılırsa sınıflandırır. Bu sınıflandırma neticesinde çıkan neticelara gore de sitelere arama sonuçlarında yer verir.
Search Engine Hidden: Bu terim gizli arama motoru optimizasyon manasına geliyor.
Adsense: Google’ın webmaster’lara sunduğu bir reklam sistemidir. Sayfa içeriğine bakılırsa reklam konulur, tıklanma oranı arttığı için tercih edilir.
Adwords: Google Adsense’in reklam verenlere yönelik bölümüdür. Ücret karşılığı reklamınızı adsense kullanıcısı sitelerinde yayımlatabilirsiniz.
Spam: Arama sonuçlarında yükselme elde etmek için içeriklerin ve anahtar kelimelerin yüksek sayıda yinelenmesidir.
Bağlantı Tarlası: link değişimlerinin abartılması sonucu yüzlerce linkin yer aldığı sayfa / site.
SEO'da Fake PR: Pagerank değerinin feyk olması. Örneğin gerçek pagerank kıymeti 2 olan bir sitenin, pagerank kıymeti 6 olan sitenin pagerank değerini kendine kopyalaması.
SMO: sosyal Medya Optimizasyonu
SEO'da Referans link: Başkalarının sizin linklerinizi öteki kaynaklarda referans olarak göstermesidir.
SEO'da Orantılı Backlink: Siteye oluşturulan bağlantıların, orantılı bir halde alt sayfalara da oluşturulmasına denir.

Kaynaklar

 

SEO husunda Doğrular ve Yanlışlar

Dünyanın en değerli markası,dünyanın sırtına binerek 109,5 milyar dolarlık bir değere dönüşmüş.Ve bu değeri korumak için dünyanın en zeki mühendislerini bünyesine katmış.. Böylesine bir değeri bir kaç düzine webmaster veya SEO uzmanı (? ) çözdüğünü söylüyorsa fena halde yanılıyor. Çözdüğünüz anda google arama sonuçlarını yönlendirdiğinizi iddia ediyorsunuzdur. ? Piyasada sitesi ile ismi ile yer edinmiş insanlar geçmişin avantajlarını kullananlardır.Klasik baclink işleyişini "SEO uzmanlığı" olarak sunmuş yeni doğan bir sektörden ciddi kazançlar sağlamış ve bir çok kişiyide mağdur etmiş tayfadır. Ufak sırlarını satmak için sayısız sözde kurallar,prensipler oluşturmuşlar,iyi pazarlamacılarla mevcut sektörü devasa ve içinden çıkılmaz bir sirk alanına çevirmişlerdir. Böylece herkesin yapamayacağı bir iş dalı doğmuştur.. Mevzuyu fazla uzatmadan SEO açısından sizlere fayda sağlayacak deneyimlerimi ve olası tavsiylerimi paylaşmak istiyorum. 1. Google'nin paralel arama motorları bulunmaktadır. Her biri farklı bir kriteri baz alarak baclink değerine veya oluşturduğu özgün içeriğe göre vb.. sonuçlar oluşturur. Bu sonuçların karmasından elde ettiği veriyi bizlere sunar. Ancak zaman yolculuğu yaptırarak SEO uzmanlarını yorar ve site sahiplerinin kafasını karıştırır. 4 veya 6 ay önceki özgün içerik oluşturan sitenizi bugün ekrana yansıtır. Veya 3 Ay önceki doğru baclink çalışması yapmış sitenizi şimdide gösterir. Böylece dalgalanmada sitenizin neden düştüğünü anlayamazsınız. 2.Google işe başlarken bir virüs gibi (olarak) başlamıştı. Tarayıcılarımız istediği siteyi bulamayınca google.com'a çıkıyordu. Yani hile ile kurulmuş bir yapıdan asla adelet beklemeyin. Adalet yoksa alın teride yoktur. 3.Google için site yapmak çok büyük bir hatadır. Özellikle "Kartvizit" site yapıp da SEO uzmanı arayanların aklına şaşmak gerek. 4. Sitenizde ki içerikler değerli olmalı,akılda kalmalı ve içeriği okuyan-gören tavsiye edilebilir bulmalıdır. Hangi sektörden olursa olsun eğlenceli olmalıdır.İlginç akılda kalıcı tuhaf bilgilere usülünce yer verebilirsiniz. 5.Sert duruşlu,aşırı kurumsal siteler Adwors dışında var olamazlar. 6. Web sitenizde hangi sektörden olursa olsun,ziyaretçinin kendini ifade edeceği,gerekiyorsa tartışabileceği ve mesajlarının asla silinmeyeceği bir foruma yer vermelisiniz. 7.Web siteniz anlaşılır,net,şeffaf olmalıdır. 8.Ziyaretçi web sitenizden "tüccar" kokusu almamalıdır. Tek derdi para kazanmak gibi gösteren tuhaf ticaret kokan menüleri,içerikleri olan bir site google sonuçlarında görünse bile geleceği yoktur. 9.Google ilk üçe çıkmayı beklemek kadar saçma bir site ideali olamaz. Size bunu sunanlar,sizi damızlık inek gibi sağmayı ummaktadırlar. Tıpkı google'nin adwors teklifi gibidir. 10.Geleceğinizi düşünüyorsanız sitenize google.com.tr veya herhangi bir arama motoruna ihtiyaç duymayan idealler oluşturmalısınız. Bunlar ipucudur. Sizler geliştirebilirsiniz. Diğer SEO kriterlerinin ekseriyeti zaman kaybıdır. Zira yıllardır nice kelimelerde nice siteleri ilk sayfada bulundurdum. Ekseriyeti duman oldu. O kadar emek,zahmet uçtu gitti. Keşke yukarı saydığım gibi google'ye değil yaptığımız sitelere oynasaydık.. Bu işe yeni başlayacak gençlere DEĞERLENDİRMELERİ açısından (40 yaşına yaklaşmış BENDEN) tavsiyelerdir. FEVT (Adem K.)

Google: Makale Linkleri Konusunda Uyardı

Katkıda bulunanların yayınları, misafir yayınları, iş ortağı yayınları, sponsorlu yayınlar veya tanıtım yazıları olarak adlandırılan makalelerin, son dönemde artan bir şekilde spam içerikli bağlantılar (link) içerdiğini gördük. Bu makaleler genellikle bir web sitesi tarafından veya bir web sitesi adına yazılıp farklı bir web sitesinde yayınlanmaktadır.

 

Google, kullanıcıları bilgilendirdiği, başka bir sitenin kitlesini eğittiği veya amacınıza ya da şirketinize farkındalık sağladığı durumlarda bu makale türlerine karşı olumsuz yaklaşımda bulunmaz. Ancak, yazarın sitesine geri dönen geniş ölçekte bağlantılar (backlink) oluşturmanın öncelikli amaç olduğu durumlar Google'ın bağlantı düzenleri ilgili kurallarını ihlal etmektedir. Uç noktada kullanıldığında, bir makalenin bu kuralları ihlal ettiğini gösterebilen faktörleri aşağıda bulabilirsiniz:

 

       Makalelerinizi sitenize ilişkin anahtar kelime açısından zengin bağlantılarla doldurma

       Makalelerin birçok farklı sitede yayınlanmasını sağlama; alternatif olarak, çok sayıda makalenin az sayıda büyük, farklı sitelerde yer alması

       Yazdıkları konular hakkında bilgi sahibi olmayan makale yazarlarını kullanma veya çalıştırma

       Bu makalelerde aynı veya benzer içeriği kullanma; alternatif olarak, kendi sitenizde bulunan makalelerin tam içeriğini kopyalama (bu durumda rel=”nofollow” etiketinin yanı sıra rel=”canonical” etiketinin de kullanılması önerilir)

 

Google, bir web sitesinin spam içerikli bağlantıların bulunduğu makaleler yayınladığını tespit ettiğinde, Google'ın sitenin kalitesiyle ilgili algısı değişebilir ve bu durum, sitenin sıralamasını olumsuz etkileyebilir. Bu tür makaleleri kabul eden ve yayınlayan siteler, bunları dikkatli bir şekilde araştırmalı ve şuna benzer sorular sormalıdır: Bu kişiyi tanıyor muyum? Bu kişinin mesajı sitemdeki kitle için uygun mu? Makale yararlı içeriğe sahip mi? Makalede şüpheli amaçlı bağlantılar varsa yazar bunlarda rel=”nofollow” etiketini kullanmış mı?

 

Bağlantı için makale oluşturmak genel olarak web açısından kötü bir davranış olduğundan, Google bunu yapan web sitelerine yönelik olarak bazı işlemler gerçekleştirir. Bağlantı oluşturmak öncelikli amaç haline geldiğinde, makalelerin kalitesi düşebilir ve kullanıcılar için kötü bir deneyim ortaya çıkabilir. Ayrıca, web yöneticileri agresif veya sürekli tekrarlayan "Makalemi yayınla!" istekleri almayı genellikle tercih etmez ve bu tür durumların, spam bildirme formumuz aracılığıyla bize bildirilmesini öneririz. Son olarak, bağlantı bir öneri biçimiyse ve kendi sitenizle ilgili en çok öneriyi yine kendiniz oluşturuyorsanız, sitenizle ilgili en iyi izlenimi oluşturmak için bunun iyi bir yöntem olduğu söylenebilir mi? Bağlantı oluşturmayla ilgili en iyi tavsiyemiz sitenizin içeriğini iyileştirmeye odaklanmanızdır. Bunu yaptığınızda bağlantılar da dahil olmak üzere her şey kendiliğinden gelecektir.

 

Google Webspam Ekibi

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2017/05/a-reminder-about-links-in-large-scale.html

Yazılı Basın Etiketleri

Bir çok forum, arama motoru optimizasyonu vb sitelerde etikete vurgu yapılıyor.

İnternet dünyasında şöyle bir yanlış anlama var. SEO = Etiket

Tabi ki WordPress vb sitelerde yazı etiketlerinin katkısı olacaktır.

Fakat bu demek değildir ki SEO sadece etiketle olur.

Bu yanlış kanıyı hafızalardan silmek için bu yazıyı hayata geçirmek istedim.

Wp’de yazılan blog yazısını anlatmanın en nitelikli yolları yazının özeti ve etiketleridir.

Etiketleri site haritanız yoluyla Google’a ileterek internet dünyasın geniş kitleye yayılıyorsunuz.

İşte bu noktada bazı yanlış anlaşılmalar var.

Biliyoruz ki sabır, her noktada bize yardımcı oluyor.

Fakat toplumumuzdaki webmasterların çoğu; hemen indekslenme, çok daha fazla indekslenme hırsı ile

etiketlere ve WP’ye yapmadıklarını bırakmıyorlar.

Daha çok etiket girmek daha çok indekslenmek anlamına gelmez.

Çok fazla etiket giren sitelerin bazıları kara listeye alınabiliyor.

O yüzden bahsetmek istediğim şudur ki; fazla etiket ile Google’a yağ çekemessiniz.

20 etiket girmektense 5 ya da 7 etiket girin.

Tabi ki az etiket girmek “kalitesiz etiket girin” anlamına da gelmiyor.

Az ama etkili etiket girin. Yazdığınız yazıyı anlatır biçimde kısa ve öz etiket girmeyi tercih edin.

Örneğin yazımız “SEO ve WordPress” olsun.
Etiketlerimiz ise “SEO, wp, wpSEO, wp SEO, wordpress SEO, wordpress” olmalıdır.
Konuyu en kısa ve anlaşılır şekilde belirtin.

Kısa bir ipucu: Eğer siteniz Türkçe ve Türk insanına hitap ediyorsa etiketlerinizde Türk insanının Google’da arayacağı şekilde olmalıdır.

Yazı yazdıktan sonra etiketleme işini en sona bırakın ve Türk insanının Google’a başbaşa kaldığı anda ne gibi şeyler arayacağını zihninizde canlandırarak etiketleme yapın. Emin olun ki başarıya ulaşacak, Google ve etiketleriniz sayesinde hedefinize daha çok yaklaşacaksınız…

SEO da Sayfa Kategorisi

Sayfanın yer aldığı kategori bir ilgililik sinyalidir. Çok ilgili bir kategorinin bir parçası olan bir sayfa, ilgisiz ya da az ilgili bir kategorinin altında yer alan bir sayfaya göre daha fazla yükselecektir.

Kategoriler yazılarınızın geniş şekilde gruplanmış halidir. Kategorileri sitenizin genel mevzuları olarak düşünün. Kategoriler blogunuzun ne hakkında olduğunu gerçekten  belirlemeye yardımcı olmak için vardır. Kategoriler ziyaretçilerinize doğru tip içeriği bulmaları konusunda yardımcı olur.

Kategori sayfalarının amaçlarını sıralayalım:     Alt kategorilere ilişik tüm alanları temsil etmek
    Kullanıcıları alt kategorilere yönlendirebilmek
    Müşterileri bilgilendirici mesajlar vermek
    Kullanıcının bir sonraki adımını kolaylaştırmak
    Kullanıcı deneyimini görsel kullanımı ile arttırmak
    Önemli markalara yer vermek
    Önemli ürünlere yer vermek   Kategori Sayfalarında Uygulanan Temel Prensipler Kategori sayfaları müşterileriniz için yolculuğun başlayacağı sayfalar olmalıdır. Müşterilerinize bu sayfada iyi bir deneyim sunabilirseniz, onları varış noktası olan ürün sayfalarına göndermeyi de başarabilirsiniz.   Prensip 1: Müşterilerinizin yolculuğu mikro huyların makro alışkanlıklara dönüşümü ile sonuçlanmalıdır. (Örnek: satışın gerçekleşmesi) Bir müşterinin satın alma niyeti oluştuysa, o kişi satın alma işlemini gerçekleştirmek için birçok adımı göze almıştır. İlk ismim da bir sayfadan diğerine geçiş yapmaktır. Bu adımı müşterileriniz için oldukca kolay yapmalsıcaklıknız. Yani şayet kullanıcı satın alma niyeti içerisindeki ikinci adımı nasıl yapacağını web sitenizde bulamıyorsa, onu kaybediyorsunuz demektir.

 

 

SEO Sözlüğü

301: Kalıcı sunucu yönlendirmesi. Adwords: Google’a ait, tıklama başına ödeme (pay per click – PPC) yapılan , yaygın bir site reklam aracı. Ortaklık (Affiliate): Affiliate siteler aslında başkasının satışını yaptığı ürünlerin tanıtımının yapıldığı web siteleridir. Komisyon veya ücret usulü çalışan sitelerdir. Algoritma: Arama motorları tarafından kullanılan ve aramanın karşılığı olarak hangi web sitesinin önerileceğini belirleyen programdır. Alt Text (Alt Metin): Grafiklerin açıklamasıdır. Genelde son kullanıcı tarafından görülmezler. Alt text, alt metin önemlidir çünkü arama motorları bir grafiği(resimi,fotoğrafı) diğerinden ayıramaz. Alt text arama motoru örümceklerinin insanlardan farklı olarak görsellerin farkını anlayabilme yöntemidir. Analytics: Web sitelerinin kullanım oranlarıyla ilgili verileri toplamaya ve analiz etmeye yarayan program. Anchor text ( Çapa metin): Linkin(bağlantının) kullanıcı tarafından görülen yazısı. Arama motorları anchor textleri yazıdaki link ile yönlendirilen sayfanın uygunluğunu göstermek için kullanır. İdeal olarak 3ü
de aynı keywordü ortaklaşa sahip olmalıdır. Otorite: Bir sitenin, bir arama sorgusu için sahip olduğu güvenilirlik kredisidir. Otorite, diğer güvenilir/otoriter sitelerden gelen bağlantılarla ilgilidir. Backlink (inlink, incoming link) [Geri bağlantı, gelen bağlantı]: Bir sayfa veya siteye başka bir sayfa veya siteden gelen bağlantı. Black hat( Siyah Şapka): Google webmaster rehberleri gibi, googleda en iyi sonuçları veren Arama motoru optimizasyonu (SEO) taktikleridir. Bot (Robot, Örümcek): Otonom olarak (kendi başına) çalışan, arama motorlarının yeni siteleri ve sayfaları bulmak ve kendi dizinlerine kaydetmek için kullandıkları programlardır. Bounce rate (hemen çıkma oranı): Bir web sitesine giren ve başka sayfayı görüntülemeden çıkan kullanıcıların oranı. Bread crumbs (Ekmek Kırıntıları) : Ana içeriğin üstünde yer alan, kullanıcıların şu anda sitenin neresinde yer aldıklarını anlamasına ve ana dizine nasıl döneceklerini anlamalarına yardımcı olan yatay bardır. Canonical issues ( kopya içerik): Aslına bakarsanız Wordpress gibi içerik yönetimi sistemleri (CMS) kullandığınız sürece kopya içerikten kaçınmanız neredeye imkanzıdır. Bir başka yönden baktığınızda da site.com, www.site.com ve site.com/index.php arama motorlarına göre birbirlerinin kopyası olan sitelerdir. Click fraud (Tıklama dolandırıcılığı): PPC (tıklama başına ödeme yapan) sitelerde uygunsuz tıklama yapmaktır. Bu tarz durumları Google gibi reklam acentaları bu tarz kişilere veya sitelere göz açtırmazlar çünkü bu durumlar reklam veren için güven kırıcı şeylerdir. Cloak ( pelerin) : Arama motoru örümceklerinin gördüğünden daha farklı bir siteyi kullanıcılara gösterme işlemidir. Bu Black Hat taktiği arama motorları tarafından kesin olarak banlanma ile sonuçlanır. CMS (İçerik Yönetimi Sistemi-Content Management System): Wordpress gibi programlardır. İnsanların kod bilgisi olmadan dahi içerik üretip bunları paylaşmasına yarar. Code Swapping ( Kod değiştirme): Yüksek sıralara geldikten sonra sayfanın içeriğini değiştirme işlemi. Comment Spam (Spam yorum): Backlink sahibi olmak maksadıyla yapılan blog yorumlarıdır.

 

Hazırlayan r10 CNMRCN

TOP